Przydatne informacje

COVID-19

WJAZD DO TURCJI

Wymagany jest test, lecz od 1 lipca 2021 zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają Unijny Certyfikat Covid(w wersji papierowej lub cyfrowej) www.gov.pl/web/certyfikat potwierdzający:

 • przyjęcie pełnego cyklu szczepienia na COVID-19, jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.
 • przebycie COVID-19 i od pierwszego pozytywnego testu upłynęło co najmniej 28 dni, ale nie więcej niż 6 miesięcy (prosimy zwrócić uwagę na pola „Certificate Valid From” oraz „Code validity”).

Wymagania dotyczące testu:


POWRÓT DO POLSKI

Zwolnione z 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski są:

 1. osoby posiadające negatywny wynik testu antygenowego lub RT-PCR na COVID-19 wykonanego:
  a) w ciągu 48 godz. po przekroczeniu granicy Polski.UWAGA! W tym przypadku kwarantanna zostaje nałożona w momencie przekroczenia granicy i skrócona z chwilą wprowadzenia przez laboratorium negatywnego wyniku testu na COVID-19 do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej, nie później niż 48 godzin od przekroczenia granicy. Zalecamy więc wykonanie testu najszybciej jak to możliwe.lubb) na nie więcej niż 48 godz. przed przekroczeniem granicy Polski. Czas liczony jest od momentu wyniku testu do przekroczenia granicy. Wynik testu w języku polskim lub angielskim należy przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej
 2. osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 (szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej) i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia
 3. ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem
 4. dzieci do ukończenia lat 12 podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 (zgodnie z pkt. 2) lub przedstawili negatywny wynik testu na COVID-19.

Obowiązkowe dokumenty, które należy wydrukować, wypełnić i mieć przy sobie:

 1. Formularz online Travel Entry Form dostępny na: https://register.health.gov.tr/ należy wypełnić w ciągu 72 godz. przed wylotem i okazać podczas odprawy (w formie elektronicznej na urządzeniach mobilnych lub papierowej).
 2. Przed lotem powrotnym do Polski należy wypełnić online Kartę Lokalizacji Podróżnego, która dostępna jest pod linkiem: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home. Szczegółowe informacje, w tym podstawa prawna, dotyczące Karty Lokalizacji Podróżnego dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp.

BIEŻACE INFORMACJE

https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-o-ograniczeniach-obowiazujacych-od-14042021-r-wprowadzonych-przez-wladze-republiki-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-19

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

Strefa czasowa

UTC + 3h, godzinę później jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Antalya jest 13:00.

Wiza

Wiza turystyczna upoważnia do wielokrotnego wjazdu i pobytu na terenie Turcji przez łącznie 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu) bez prawa wykonywania pracy. Oznacza to, że po wykorzystaniu prawa do trzymiesięcznego pobytu nie można wjechać na teren Turcji do czasu wygaśnięcia nabytej wizy, tj. pół roku po dacie pierwszego przekroczenia granicy. Wizę zapewnia organizator.

Bezpieczeństwo

Z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym, kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie kradzieże kieszonkowe.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Bez cła można wwieźć 200 papierosów lub 50 cygar, 1l wina i 0,7 l alkoholu spirytusowego oraz rozsądne ilości kawy i herbaty. Wartość upominków nie powinna przekroczyć 250 EUR. Brak ograniczeń w przywozie środków płatniczych, przy czym sumy przekraczające 5000 USD należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny, itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

Telefony

 • Numer kierunkowy: +90

Waluta

Lira turecka (TRY), 1 TRY = ok. 0,45 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Turcji obowiązuje język turecki. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Ludność Turcji to w 99% muzułmanie, w większości wyznania sunnickiego. Szyici zamieszkują południowo-wschodnie tereny kraju. Przedstawiciele innych, niemuzułmańskich wyznań stanowią niecały 1%, zatem Turcja jest po prostu krajem islamskim i religia ta od zarania państwa miała na nie i jego mieszkańców ogromny wpływ. W Azji Mniejszej islam zapanował pod koniec XI w., wraz z przybyciem na te tereny Seldżuków, chociaż już wcześniej dawał o sobie znać w postaci Arabów najeżdżających ziemie cesarstwa bizantyńskiego. Od XVI w. głównym ośrodkiem islamu, obok Iranu i Indii, było imperium osmańskie, które utraciło tę rolę wraz z upadkiem sułtanatu i ogłoszeniem republiki. Mimo to Turcy są ogólnie bardzo religijni i kierują się w życiu zasadami Koranu. 

Godziny otwarcia sklepów

Nie ma reguł odnoszących się do pory otwarcia sklepów. W miejscowościach turystycznych mogą się Państwo spodziewać, że sklepy będą otwarte w godzinach 9:00 – 21:00, często z przerwą na sjestę w godzinach 13:00 – 15:00. Zdarza się też, że czas ten jest przedłużony.

Obyczaje

Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg, ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze

Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara

Tel.:  (+90 312) 4572000 (centrala)

www.ankara.msz.gov.pl 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

opracowanie własne