Przydatne informacje

COVID-19

WJAZD DO TURJI

Wjazd na terytorium Malty jest możliwy bez żadnych ograniczeń. Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.


POWRÓT DO POLSKI

Bez żadnych obostrzeń.


BIEŻACE INFORMACJE

https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Strefa czasowa

UTC + 3h, godzinę później jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Antalya jest 13:00.

Wiza

Wiza turystyczna upoważnia do wielokrotnego wjazdu i pobytu na terenie Turcji przez łącznie 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od daty pierwszego wjazdu) bez prawa wykonywania pracy. Oznacza to, że po wykorzystaniu prawa do trzymiesięcznego pobytu nie można wjechać na teren Turcji do czasu wygaśnięcia nabytej wizy, tj. pół roku po dacie pierwszego przekroczenia granicy. Wizę zapewnia organizator.

Bezpieczeństwo

Z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym, kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie kradzieże kieszonkowe.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Bez cła można wwieźć 200 papierosów lub 50 cygar, 1l wina i 0,7 l alkoholu spirytusowego oraz rozsądne ilości kawy i herbaty. Wartość upominków nie powinna przekroczyć 250 EUR. Brak ograniczeń w przywozie środków płatniczych, przy czym sumy przekraczające 5000 USD należy zgłosić przy wjeździe. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny, itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Za próbę ich wywozu grozi kara pozbawienia wolności.

Telefony

  • Numer kierunkowy: +90

Waluta

Lira turecka (TRY), 1 TRY = ok. 0,45 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Turcji obowiązuje język turecki. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Ludność Turcji to w 99% muzułmanie, w większości wyznania sunnickiego. Szyici zamieszkują południowo-wschodnie tereny kraju. Przedstawiciele innych, niemuzułmańskich wyznań stanowią niecały 1%, zatem Turcja jest po prostu krajem islamskim i religia ta od zarania państwa miała na nie i jego mieszkańców ogromny wpływ. W Azji Mniejszej islam zapanował pod koniec XI w., wraz z przybyciem na te tereny Seldżuków, chociaż już wcześniej dawał o sobie znać w postaci Arabów najeżdżających ziemie cesarstwa bizantyńskiego. Od XVI w. głównym ośrodkiem islamu, obok Iranu i Indii, było imperium osmańskie, które utraciło tę rolę wraz z upadkiem sułtanatu i ogłoszeniem republiki. Mimo to Turcy są ogólnie bardzo religijni i kierują się w życiu zasadami Koranu. 

Godziny otwarcia sklepów

Nie ma reguł odnoszących się do pory otwarcia sklepów. W miejscowościach turystycznych mogą się Państwo spodziewać, że sklepy będą otwarte w godzinach 9:00 – 21:00, często z przerwą na sjestę w godzinach 13:00 – 15:00. Zdarza się też, że czas ten jest przedłużony.

Obyczaje

Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych reguł zachowania, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, w szortach. Podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg, ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze

Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara

Tel.:  (+90 312) 4572000 (centrala)

www.ankara.msz.gov.pl 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

opracowanie własne