Przydatne informacje

COVID-19

Wjazd na Wyspy Kanaryjskie jest możliwy bez żadnych ograniczeń dla obywateli Polski, UE i Strefy Schengen (nie ma potrzeby okazywania certyfikatów szczepień, certyfikatów ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19). Formularz SPTH nie jest wymagany.

Hiszpania

Strefa czasowa

UTC + 1h, godzinę wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Puerto del Rosario jest 11:00.

Wiza 

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty (ważny przynajmniej do daty powrotu do Polski).

Bezpieczeństwo

Z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym, kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Należy uważać na rabusiów na motocyklach lub motorowerach, którzy wyrywają torebki przechodniom, a także na celowe przebijanie opon samochodowych i kradzieże w trakcie udzielania przez przygodnych przechodniów „bezinteresownej” pomocy przy wymianie koła.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Zgodnie z normą unijną dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10.000 EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym.

Telefony

  • Numer kierunkowy: +34
  • Roaming: Przypominamy, że od dnia 15 czerwca 2017 zniesiony jest roaming w Unii Europejskiej na zasadach wskazanych przez poszczególnego operatora. W celu uzyskania informacji o stawkach za połączenia, smsy czy korzystanie z internetu prosimy o kontakt ze swoim operatorem przed wyjazdem.

Waluta

Euro (EUR), 1 EUR = ok. 4,50 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Hiszpanii obowiązuje język hiszpański. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Wolność wyznania jest zagwarantowana przez Konstytucję Hiszpańską, choć zdecydowana większość ludności jest wyznania katolickiego. Inne religie wyznawane w Hiszpanii, które posiadają miejsca praktykowania swego kultu, to islam, judaizm, protestantyzm i hinduizm.

Godziny otwarcia sklepów

Najczęściej sklepy otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20, duże centra i domy handlowe od 10 do 21 lub 22, apteki od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Niektóre duże domy towarowe dostępne są dla kupujących także w niektóre niedziele w ciągu roku. Na wybrzeżu w sezonie lokale są zazwyczaj otwarte nawet po godzinie 22.

Życie nocne 

W Hiszpanii nabiera specjalnego znaczenia, przede wszystkim od czwartku do niedzieli. Puby, bary i dyskoteki są otwarte zazwyczaj do godziny 3 lub 4 w nocy, a w dużych miastach jest wiele miejsc otwartych do samego rana.

Klimat / pogoda

Klimat panujący na wyspie Lanzarote charakteryzuje się wysokimi temperaturami, bardzo małą ilością opadów oraz dużą ilością słońca. Mimo, że w przeważającej części wyspy powierzchnia terenu jest dosyć płaska, znajdziemy tu również dwa pasma górskie, które stanowią częściową osłonę przed wiatrami z kierunku północno-wschodniego oraz ciepłymi wiatrami nadciągającymi z kontynentu afrykańskiego. Pogoda na wyspie Lanzarote jest bardzo przewidywalna – długie słoneczne dni oraz krótkie przyjemne wieczory są tutaj codziennością. Najlepsze miesiące w roku na pobyt na Lanzarote to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Podczas tych miesięcy jest ciepło i słonecznie, natomiast nie występują uciążliwe upały. W porze zimowej bywa czasem pochmurno, ale i wtedy zdarzają się dni słoneczne. Opady deszczu, jeśli w ogóle występują, najczęściej spotykane są w trakcie miesięcy zimowych i zazwyczaj mają postać przelotnych deszczy nie trwających dłużej niż 20 minut.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie

c/ Guisando 23 bis

28035 Madrid
Tel.: +34 913 736 605, 913 736 606

E-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.madryt.msz.gov.pl

Źródło

https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/profile_krajow/hiszpania

opracowanie własne