WJAZD DO EGIPTU
Test na COVID-19 (RT-PCR) jest wymagany.
- Zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO), jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Zaświadczenie powinno zawierać kod QR. Unijny Certyfikat Covid jest honorowany.
- Dzieci do lat 6 są zwolnione z obowiązku testu.
- Zwolnione z obowiązku testu są osoby, które posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez WHO), jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Zaświadczenie powinno zawierać kod QR. Unijny Certyfikat Covid jest honorowany. Dzieci do lat 6 są zwolnione z obowiązku testu.
Wymagania dotyczące testu – test RT-PCR na COVID-19 należy wykonać:
- po przylocie do Egiptu (na lotnisku), koszt badania to 30 USD/os. Procedura wykonania testu nie jest uciążliwa. Po badaniu podróżni są przewiezieni transferem do hotelu, gdzie oczekują 24 godziny na wynik testu – w tym czasie można korzystać z infrastruktury obiektu. W przypadku pozytywnego wyniku testu kwarantanna odbywa się w wykupionym hotelu lub
- w Polsce maksymalnie na 72 godz. przed wjazdem do Egiptu:
- zaświadczenie o negatywnym wyniku testu musi być wystawione w j. angielskim oraz zawierać prawidłowe informacje/dane podróżnego,
- zaświadczenie musi być wystawione przez laboratorium oficjalnie uznawane przez Ministerstwo Zdrowia w formie papierowej (oryginał) lub cyfrowej – do wyświetlenia na ekranie urządzenia mobilnego.
- zaświadczenie musi zawierać kod QR, który pokazuje wynik testu na oficjalnej stronie laboratorium. Zaświadczenia bez kodu QR nie będą honorowane.
- zaświadczenie musi być w wersji drukowanej lub w formie oficjalnego e-maila wysłanego bezpośrednio z laboratorium do Klienta (zaświadczenie wysłane z innego e-maila nie będzie ważne).
- zaświadczenia pisane ręcznie nie będą ważne.
Obowiązkowe dokumenty, które należy wydrukować, wypełnić i mieć przy sobie:
1. Wszyscy podróżni są zobowiązani do wypełnienia formularza dla wlatujących do Egiptu. Formularz można pobrać ze strony https://www.dropbox.com/s/ap8uioc6yuxgukh/egipt_formularz_lokalizacyjny.pdf?dl=0.
2. Przed lotem powrotnym do Polski należy wypełnić online Kartę Lokalizacji Podróżnego, która dostępna jest pod linkiem: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home. Szczegółowe informacje, w tym podstawa prawna, dotyczące Karty Lokalizacji Podróżnego dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp.
POWRÓT DO POLSKI
(od 01.12.2021 – zapowiadane zmiany)
Zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski są:
- osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień na COVID-19 (szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej) i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia
- ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem
- dzieci do ukończenia lat 12 podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 (zgodnie z pkt. 1)
UWAGA! 10-dniową kwarantannę nałożoną w momencie przekroczenia granicy możesz skrócić, wykonując po 7 dniach od powrotu do Polski test w kierunku COVID-19 i uzyskując jego negatywny wynik. Kwarantanna zostaje skrócona z chwilą wprowadzenia przez laboratorium negatywnego wyniku testu na COVID-19 do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.
BIEŻACE INFORMACJE
Strefa czasowa
UTC + 2h, godzinę później jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Kair jest 13:00.
Wiza
Aby wjechać do Egiptu, musisz mieć wizę. Opłaty za wizę do Egiptu wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na 30 dni. Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od dnia wjazdu do Egiptu.
Bezpieczeństwo
Na terytorium Egiptu zalecamy zachowanie ostrożności. Spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. W Egipcie występuje zagrożenie terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe).
Zdrowie
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.
Przebywając w Egipcie należy przestrzegać podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, gdyż można doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Cło
Egipskie przepisy celne nie odbiegają od przepisów ogólnie przyjętych w Europie. Wywóz z Egiptu bez zgody władz celnych większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków, grozić może ich konfiskatą, a także grzywną. Wwiezienie do Egiptu walut obcych nie wymaga wypełnienia deklaracji celnej – pod warunkiem, że ich wartość nie przekracza 10 tys. USD. Wywieźć z Egiptu można bez zgłaszania służbom celnym tę samą kwotę w USD (ew. jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5 tys. EGP. Podróżnym indywidualnym, nie objętym specjalnymi umowami, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów. Bez cła mozna wwiezc: 250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu,1 litr wysoko procentowego alkoholu powyzej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
Telefony
- Numer kierunkowy: +20
- Roaming: Korzystanie z połączeń międzynarodowych jest stosunkowo drogie – warto korzystać z sieci WiFi i komunikatorów. W przypadku połączeń ceny kształtuja się następująco w zależności od operatora:
– połączenie wybrane ok. 8 zł/minuta
– wysłanie smsa ok. 2 zł/wiadomość
– transfer danych ok. 5 zł/100kB
Waluta
Funt egipski (EGP), 1 PLN = ok. 4 EGP.
Język
W Egipcie obowiązuje język arabski. W miejscach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.
Przepisy prawne
Za przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków (w tym również marihuany), ich sprzedawanie lub zażywanie grożą bardzo surowe kary, nawet kara śmierci. W Egipcie obowiązuje całkowity zakaz wwożenia oraz posiadania wszystkich typów dronów, nawet najmniejszych. Nie wolno wywozić z Egiptu przedmiotów o wartości zabytkowej, czyli wszystkich artefaktów archeologicznych, a także korali, muszli itp. Za takie postępowanie grożą kary. Homoseksualizm jest nielegalny. Za uprawianie seksu między mężczyznami grozi długoletnie pozbawienia wolności.
Obyczaje, religia
W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe, należy jednak pamiętać, iż obyczajowość muzułmańska determinuje życie przeciętnego Egipcjanina w ogromnym stopniu, dlatego, szczególnie ważnym jest, by podczas pobytu w tym kraju uszanować sposób życia jego mieszkańców oraz wartości przez nich wyznawane, a co za tym idzie zwrócić uwagę m.in. na ubiór, w jakim pokazujemy się na ulicy. Nie zaleca się więc – poza obiektami turystycznymi – noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z ludnością miejscową kobiety powinny mieć ubranie zakrywające ramiona i nogi do kolan. Należy też pamiętać, iż kobiety bez towarzystwa mężczyzn narażone mogą być na zaczepki ludności miejscowej. Nie wolno fotografować obiektów rządowych (np. posterunków wojskowych, policyjnych, rezydencji dostojników państwowych) a także obiektów infrastruktury (np. mostów i portów).
Ubrania
Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.
Przedstawicielstwo dyplomatyczne
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze
Adres: 5 Aziz Osman, Zamalek, Egipt, Kair
Telefon alarmowy: +201062001116
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/egipt
opracowanie własne