Przydatne informacje

COVID-19

WJAZD NA ZANZIBAR

Wymagany jest test na COVID-19 (RT-PCR), certyfikat pełnego szczepienia lub ozdrowienia NIE ZWALNIA z testu! Zwolnione z obowiązku testu są tylko dzieci do 5 roku życia. PONIŻEJ INSTRUKCJA JAK WYKONAĆ TEST ZE ZNIŻKĄ tourlider W SIECI DIAGNOSTYKA.

Wymagania dotyczące testu:

  • wszyscy podróżni udający się na Zanzibar zobowiązani są do okazania po przylocie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19 w j. angielskim. Test RT-PCR powinien być wykonany maksymalnie na 96 godziny przed przylotem na Zanzibar.
  • po przylocie na Zanzibar i kontroli pod kątem COVID-19, osoby wykazujące symptomy choroby lub przybywające z krajów wysokiego ryzyka, mogą zostać poproszone o wykonanie szybkiego testu na własny koszt (cena: ok. 25 USD/os.)
  • na lotnisku na Zanzibarze należy dodatkowo wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia pod kątem COVID-19

POWRÓT DO POLSKI

Wymagany test na COVID-19

W ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Polski wymagane jest wykonanie testu na COVID-19 antygenowy lub PCR (test można wykonać zarówno w kraju wypoczynku, jak i na polskim lotnisku przed przekroczeniem granicy). ZASZCZEPIENIE LUB STATUS OZDROWIEŃCA NIE ZWALNIA Z OBOWIĄZKU TESTU. Osoby, które nie wykonają testu, zostaną skierowane na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Test można wykonać w Warszawie na Lotnisku Chopina w punkcie pobrań Centrum Medycznego Damiana (w terminalu pasażerskim przy Gate 34-35, przed przekroczeniem granicy):

  • punkt czynny jest codziennie
  • koszt wykonania testu antygenowego: 150 PLN/os. 
  • czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 15 minut

14-dniową kwarantannę nałożoną w momencie przekroczenia granicy możesz skrócić, wykonując po 8 dniach od powrotu do Polski test w kierunku COVID-19 (RT-PCR) i uzyskując jego negatywny wynik. Kwarantanna zostaje skrócona z chwilą wprowadzenia przez laboratorium negatywnego wyniku testu na COVID-19 do systemu informatycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Od 18 grudnia test będzie można wykonać również na terenie lotniska, w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Oznacza to, że może przejść kontrolę graniczną i dopiero wtedy wykonać test. Odnotowanie tego w systemie elektronicznym zwalnia z kwarantanny, jeśli jest podróżny jest zaszczepiony lub posiada status ozdrowieńca(tj. zakończył izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej) bądź podlega pod inne wyłączenie z obowiązku odbycia kwarantanny.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 5roku życia.

UWAGA! W związku z dużą częstotliwością zmian, zachęcamy do bieżącego śledzenia komunikatów dotyczących obowiązujących obostrzeń.


Obowiązkowe dokumenty:

1. WYPEŁNIA tourlider – na 24 godziny przed przylotem należy wypełnić formularz online, dostępny pod adresem: www.afyamsafiri.moh.go.tz. Po wypełnieniu formularza, podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie wraz z unikalnym kodem QR, który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu na Zanzibar.

2. Przed lotem powrotnym do Polski należy wypełnić online Kartę Lokalizacji Podróżnego, która dostępna jest pod linkiem: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home. Szczegółowe informacje, w tym podstawa prawna, dotyczące Karty Lokalizacji Podróżnego dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp.


BIEŻACE INFORMACJE

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania

Strefa czasowa

UTC + 3h, 2 godziny później jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, na Zanzibarze jest 14:00.

Wiza

Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD – opłaca organizator. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspę Mafia), oraz autonomiczny Zanzibar (wyspy Pemba i Unguja). Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Bezpieczeństwo

Większość wyjazdów turystycznych przebiega bezpiecznie, jednak zdarzają się kradzieże, w tym wyrywanie toreb i plecaków przez przejeżdżające motocykle i autoriksze (bajaj). Ofiarami rabunków mogą być spacerujący po plażach, zwłaszcza nocą. Zaleca się unikanie noszenia przy sobie większej ilości gotówki oraz wartościowych przedmiotów, w tym biżuterii i zegarków, zdeponowanie paszportu w sejfie hotelowym i noszenie przy sobie jego fotokopii.

Zdrowie

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski) nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar. Turyści, którzy przejeżdżają z Tanzanii lądowej na Zanzibar (lub odwrotnie) powinni mieć przy sobie potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę. Sugerujemy, aby osoby podróżujące do Tanzanii i sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie ( https://www.who.int/csr/don/21-september-2019-undiag-febrile-illness-tanzania/en/ ). Zalecane jest używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić wody i soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Na Zanzibar nie można wwozić alkoholu. Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Wwóz i wywóz broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich podlega specjalnym zezwoleniom. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.

Telefony

  • Numer kierunkowy: +255

Waluta

Szyling (TNZ), 1000 TNZ = ok. 1,70 zł. Sugerujemy zabrać dolary (USD) – należy pamiętać, że banktoty USD powinny być wyprodukowane po 2009 r. Niektóre sklepy przyjmują główne karty kredytowe tzn. VISA, MASTERCARD, ale trzeba mieć świadomość, że jest to rzadkość. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach.

Język

Na Zanzibarze obowiązuje język suahili. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Około 70% miejscowej ludności to muzułmanie. 10% to hinduiści, 15% chrześcijanie, 5% to ateiści. Oprócz wielu meczetów, Stone Town posiada katedrę anglikańską i katolicką oraz świątynię hinduizmu.

Godziny otwarcia sklepów

Nie ma reguł odnoszących się do pory otwarcia sklepów. W miejscowościach turystycznych mogą się Państwo spodziewać, że sklepy będą otwarte w godzinach 9:00 – 18:00. Zdarza się też, że czas ten jest przedłużony.

Prawo

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie. Od 1 czerwca 2019 roku w Tanzanii obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania toreb plastikowych. Zakaz obejmuje wwóz, wywóz, wytwarzanie, sprzedaż, magazynowanie, zaopatrywanie i użytkowanie toreb plastikowych, bez względu na grubość plastiku. Zakaz dotyczy również bagażu obcokrajowców odwiedzających Tanzanię. 

Ubrania

W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, mini spódnice, stroje plażowe poza plażą mogą narazić na przykrości. Sposób ubierania się 70% populacji przestrzega religii islamskiej, dlatego prosimy o odpowiedni ubiór w miejscach publicznych. Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam

Mtwara rd 15, Oysterbay, P.O. Box 249, Dar es Salaam

Email: daressalaam.amb.sekretariat@msz.gov.pldaressalaam.wk.dyzurny@msz.gov.pl

Tel.:  (+255) 22 222 1050, (+255) 742 713 423 (dyżurny)

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania

opracowanie własne


INSTRUKCJA JAK WYKONAĆ TEST W SIECI DIAGNOSTYKA ZE ZNIŻKĄ tourlider W CENIE 290 zł

NR REZERWACJI 01/0101 – www.tourlider.badania.pl

TEST PCR SUGERUJEMY WYKONAĆ DWA DNI PRZED LOTEM tj. 06.01 lub 07.01.2022 (ważność 96h od pobrania)