Informacje o kraju

Republika Włoska, czyli inaczej popularne Włochy to państwo w południowej części Europy, położone na Półwyspie Apenińskim, oblane wodami Morza Śródziemnego, Adriatyku, Morza Jońskiego, Tyrreńskiego i Liguryjskiego. Włochy to kraj w dużej mierze górzysty – od północy otoczony Alpami, a w środkowej i południowej części Apeninami, które stanowią swoisty kręgosłup Półwyspu Apenińskiego, ciągnąc się przez prawie całą jego długość.
Klimat Włoch jest w większości podzwrotnikowy, a porastająca Włochy roślinność śródziemnomorska to wiecznie zielone lasy, duża ilość krzewów i niskiego zadrzewienia. Lato we Włoszech bywa suche i gorące, a zimą panują temperatury umiarkowane, z dużą ilością opadów deszczu. Śnieg w we Włoszech pojawia się bardzo rzadko (nie licząc regionów północnych i górskich). W Rzymie śnieg pada średnio raz na 20 lat i właśnie w 2012 roku, mogliśmy zaobserwować to niespotykane zjawisko.
Półwysep na którym leżą Włochy, przypomina z wyglądu wysokiego, damskiego buta, stąd często nazywany jest „włoskim butem”.
Włochy to również liczne wyspy, których jest ponad 70. Duża część z nich jest pochodzenia wulkanicznego, a niektóre mają wciąż czynne wulkany (np. Etna na Sycylii).

Włochy, jak na kraj europejski są bardzo młodym państwem, powstałym dopiero w roku 1861. Wtedy to, król Wiktor Emmanuel dokonał historycznego zjednoczenia Włoch, które wcześniej były podzielone na liczne miasta-państwa. Rządy parlamentarne trwały do roku 1920, kiedy to władzę przejął faszystowski dyktator, Benito Mussolini. W drugiej wojnie światowej, Włochy stały po stronie Niemiec. Po zakończeniu II woj. światowej, w 1946 roku proklamowano powstanie demokratycznej republiki, wkrótce potem zaczęło się mocne ożywienie gospodarcze Włoch. Owocem tego był udział Włoch w pakcie założycielskim EWG (Europejska Wspólnota Gospodarcza), która potem stała się zalążkiem UE, oraz Paktu Północno-Atlantyckiego (NATO).

Ale zwykle, turystów nie interesuje zbytnio nowożytna historia Włoch. Wiąże się to z tym, że ziemie leżące w granicach dzisiejszego państwa włoskiego, stanowią niezapomniane dziedzictwo a zarazem źródło cywilizacji europejskiej.
To właśnie tutaj, tysiące lat temu plemiona Etrusków rozpoczęły kolonizację ziem. To tutaj narodziła się wielka i wspaniała kultura Imperium Rzymskiego, które w swych najlepszych czasach sięgało od Atlantyku do połowy Azji. Do dziś zachowało się wiele zabytków z tych historycznych czasów, duża część z nich znajduje się w Wiecznym Mieście – Rzymie, oraz jego okolicach.
Wieki średnie, to z kolei początek nowożytnego imperium i początek epoki panowania chrześcijaństwa w Europie. Przez setki lat, Rzym a poźniej Watykan, staje się siedzibą Papieży, którzy prawie zawsze są Włochami (nieliczne wyjątki to Hadrian VI – Holender, Jan Paweł II – Polak i Benedykt XVI – Niemiec).

Informacje podstawowe

• Stolica: Rzym
• Język urzędowy: włoski
• Powierzchnia: 301 230 km² (72. na świecie)
• Liczba ludności: 60,58 mln (23. na świecie)
• Waluta: euro (EUR)
• Kierunkowy numer telefoniczny: +39
• Napięcie w sieci elektrycznej: 230V/50Hz
• Gniazdka elektryczne: takie jak spotykane w Polsce

Strefa czasowa

UTC + 2h, taka sama jak w Polsce.

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. We Włoszech istnieje obowiązek meldunkowy. Dopełnić go powinien obywatel włoski (bądź innej narodowości, spełniający warunki do legalnego pobytu w państwie) goszczący w swoim domu cudzoziemca. Musi on w ciągu 48 godzin zgłosić na miejscowej policji (Commissariato della Polizia di Stato) jego pobyt oraz podać dokładny adres. W przypadku pobytu w ośrodkach turystycznych (hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, campingach itp.) obowiązku tego dopełnia ich administracja.

Bezpieczeństwo

Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże kieszonkowe. Wzmożoną ostrożność należy zachować w środkach transportu publicznego, szczególnie w trakcie wsiadania i wysiadania. W Rzymie miejscami w których dochodzi do szczególnie dużej liczby kradzieży są: Dworzec Termini (kasy biletowe, stacja metra), metro, okolice Koloseum, Plac św. Piotra, wejście do Muzeów Watykańskich, inne ważne zabytki na terenie miasta. W Mediolanie: Plac Duomo, Galeria Wiktora Emmanuela, Dworzec Centralny, metro. Każdy przypadek kradzieży należy zgłosić na posterunku włoskiej policji lub karabinierów.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły zakładka ubezpieczenie. 

Telefony

  • Numer kierunkowy: +39
  • Roaming: Przypominamy, że od dnia 15 czerwca 2017 zniesiony jest roaming w Unii Europejskiej na zasadach wskazanych przez poszczególnego operatora. W celu uzyskania informacji o stawkach za połączenia, smsy czy korzystanie z internetu prosimy o kontakt ze swoim operatorem przed wyjazdem.

Waluta

Euro (EUR), 1 EUR = ok. 4,30 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

We Włoszech obowiązuje język włoski. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Cło

Zgodnie z normą unijną dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10.000 EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie

Via Pietro Paolo Rubens 20

00 197 Rome

Tel.: +39 06 362 04 200

E-mail: rzym.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.rzym.msz.gov.pl

Źródła:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Wloska,ITA.html