Informacje o kraju

Włochy

To państwo w południowej części Europy, położone na Półwyspie Apenińskim, oblane wodami Morza Śródziemnego, Adriatyku, Morza Jońskiego, Tyrreńskiego i Liguryjskiego. Włochy to kraj w dużej mierze górzysty – od północy otoczony Alpami, a w środkowej i południowej części Apeninami, które stanowią swoisty kręgosłup Półwyspu Apenińskiego, ciągnąc się przez prawie całą jego długość.
Klimat Włoch jest w większości podzwrotnikowy, a porastająca Włochy roślinność śródziemnomorska to wiecznie zielone lasy, duża ilość krzewów i niskiego zadrzewienia. Lato we Włoszech bywa suche i gorące, a zimą panują temperatury umiarkowane, z dużą ilością opadów deszczu. Śnieg we Włoszech pojawia się bardzo rzadko (nie licząc regionów północnych i górskich). W Rzymie śnieg pada średnio raz na 20 lat i właśnie w 2012 roku, mogliśmy zaobserwować to niespotykane zjawisko.
Półwysep na którym leżą Włochy, przypomina z wyglądu wysokiego, damskiego buta, stąd często nazywany jest „włoskim butem”.
Włochy to również liczne wyspy, których jest ponad 70. Duża część z nich jest pochodzenia wulkanicznego, a niektóre mają wciąż czynne wulkany (np. Etna na Sycylii). Włochy, jak na kraj europejski są bardzo młodym państwem, powstałym dopiero w roku 1861. Wtedy to, król Wiktor Emmanuel dokonał historycznego zjednoczenia Włoch, które wcześniej były podzielone na liczne miasta – państwa. Rządy parlamentarne trwały do roku 1920, kiedy to władzę przejął faszystowski dyktator, Benito Mussolini. W drugiej wojnie światowej, Włochy stały po stronie Niemiec. Po zakończeniu II woj. światowej, w 1946 roku proklamowano powstanie demokratycznej republiki, wkrótce potem zaczęło się mocne ożywienie gospodarcze Włoch. Owocem tego był udział Włoch w pakcie założycielskim EWG (Europejska Wspólnota Gospodarcza), która potem stała się zalążkiem UE, oraz Paktu Północno-Atlantyckiego (NATO).

Sycylia

Sycylia jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Sycylia jest autonomicznym regionem Włoch, położonym w kierunku południowym od Półwyspu Apenińskiego. Od półwyspu Sycylię dzieli jednak Cieśnina Mesyńska. W 2015 roku Sycylię zamieszkiwało niewiele ponad 5 milionów osób, z których większość skupiona jest w regionach zwanych Metropolią Palermo i Metropolią Katanii. Na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski, który gwarantuje ponad 300 słonecznych dni w ciągu roku. Temperatury na Sycylii zwykle nie schodzą poniżej 20 stopni Celsjusza w okresie od kwietnia do października, a pomiędzy czerwcem a wrześniem znacznie przekraczają 30 stopni. Sycylijska kuchnia jest słynna na całym świecie. Mianem miejscowego fast foodu możnaby określić panini con panelle, czyli bułkę sezamową z plackami z ciecierzycy. Słynnym sycylijskim deserem są cannoli, a więc rurki smażone na tłuszczu z nadzieniem z ricotty. Na Sycylii, podobnie jak w całych Włoszech, robi się najlepsze na świecie lody. Poza tym sycylijskie dania zależą od miasta, w którym jesteśmy. Stolicą Sycylii jest Palermo, które uchodzi też za główną siedzibę słynnej sycylijskiej mafii zwanej cosa nostrą. W głównych dzielnicach Palermo, które są przepełnione turystami, jest jednak całkowicie bezpiecznie. W Palermo, nie licząc przyległej doń prowincji, zamieszkuje na co dzień 676 tysięcy osób, o ponad 350 tysięcy więcej niż w Katanii, która jest drugim najludniejszym miastem na Sycylii. Inne większe sycylijskie miasta to np. Trapani i Marsala, jednak liczba ich mieszkańców nie przekracza nawet 100 tysięcy.

Informacje podstawowe

• Stolica: Rzym
• Język urzędowy: włoski
• Powierzchnia: 301 230 km² (72. na świecie)
• Liczba ludności: 60,58 mln (23. na świecie)
• Waluta: euro (EUR)
• Kierunkowy numer telefoniczny: +39
• Napięcie w sieci elektrycznej: 230V/50Hz
• Gniazdka elektryczne: takie jak spotykane w Polsce