Przydatne informacje

Strefa czasowa

UTC -1h, dwie godziny wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Praia jest 10:00.

Wiza 

Od obywateli RP wymagane są odpłatne wizy, które zapewnia organizator. Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Zielonego Przylądka jest ważny paszport (ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu do Polski). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Bezpieczeństwo

Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, rzadziej natomiast napady z bronią w ręku. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach. Obszar Starego Miasta w Praii jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B. Zagrożenie malarią jest niskie. Szpitale, ośrodki zdrowia i apteki są dość dobrze wyposażone. W stosunku do krajów sąsiednich (Afryka Zachodnia) standardy higieniczne są na dużo wyższym poziomie. Niewskazane jest spożywanie lodów, soków ze świeżych owoców i warzyw w stanie surowym oraz mięsa i ryb nie poddanych procesowi pełnego smażenia/pieczenia czy też gotowania. Na Wyspach Zielonego Przylądka nie zanotowano dotychczas przypadków zachorowania na gorączkę wywołaną wirusem Ebola. Niemniej, ze względu na położenie w sąsiedztwie krajów dotkniętych epidemią, Wyspy pozostają w zasięgu ryzyka.

Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły punkt 8. Ważne kontakty.

Cło

Możliwy jest przywóz wyrobów alkoholowych, tytoniowych i dóbr luksusowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 250 g tytoniu w suszu oraz 2 butelki wina (1L każda) oraz 1 litr napojów powyżej 22% oraz 250 ml wody toaletowej oraz 50 g perfum oraz kwoty pieniędzy w gotówce do 20.000 CVE.

Język

Językiem urzędowym na wyspach jest język portugalski, jednak większość ludności posługuje się językiem kreolskim określanym także jako krioulo, występującym w kilku odmianach. Jego podstawą jest na ogół język portugalski, zaś na poszczególnych wyspach duży udział w wykształceniu dialektów miały różne języki – na São Vincente – francuski, na Boa Vista – włoski, na Brava – angielski. Od kilku lat nasilają się żądania przyznania językowi kabowerdianu statusu języka urzędowego. Powszechna, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia jest znajomość francuskiego, nauka którego jest w szkołach obowiązkowa.

Religia

Katolicy stanowią 80% ludności Republiki Zielonego Przylądka.

Klimat / pogoda

Na wyspach panuje klimat zwrotnikowy suchy; średnia roczna suma opadów wynosi 100–250 mm, przy czym opady występują niemal wyłącznie latem. Wyspy Zielonego Przylądka charakteryzują się niewielkimi rocznymi wahaniami temperatur – średnia temperatura w Prai w styczniu wynosi 22 °C, a w lipcu 27 °C. Przyczyną małych opadów na wyspach jest suchość związana z zimnym Prądem Kanaryjskim, nie przynoszącym opadów, oraz z obecnością Wyżu Azorskiego.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie ciepło, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

 

 

Źródła:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Zielonego,Przyladka,CPV.html

opracowanie własne