Przydatne informacje

 

Strefa czasowa

UTC + 1h, godzinę wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Puerto del Rosario jest 11:00.

Wiza

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty (ważny przy najmniej do daty powrotu do Polski).

Bezpieczeństwo

Z powodu zagrożenia działaniami o charakterze terrorystycznym, kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Należy uważać na rabusiów na motocyklach lub motorowerach, którzy wyrywają torebki przechodniom, a także na celowe przebijanie opon samochodowych i kradzieże w trakcie udzielania przez przygodnych przechodniów „bezinteresownej” pomocy przy wymianie koła.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Zgodnie z normą unijną dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10.000 EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym.

Telefony

  • Numer kierunkowy: +34
    Roaming: Przypominamy, że od dnia 15 czerwca 2017 zniesiony jest roaming w Unii Europejskiej na zasadach wskazanych przez poszczególnego operatora. W celu uzyskania informacji o stawkach za połączenia, smsy czy korzystanie z internetu prosimy o kontakt ze swoim operatorem przed wyjazdem.

Waluta

Euro (EUR), 1 EUR = ok. 4,30 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Hiszpanii obowiązuje język hiszpański. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Wolność wyznania jest zagwarantowana przez Konstytucję Hiszpańską, choć zdecydowana większość ludności jest wyznania katolickiego. Inne religie wyznawane w Hiszpanii, które posiadają miejsca praktykowania swego kultu, to islam, judaizm, protestantyzm i hinduizm.

Godziny otwarcia sklepów

Najczęściej sklepy otwarte są od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20, duże centra i domy handlowe od 10 do 21 lub 22, apteki od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Niektóre duże domy towarowe dostępne są dla kupujących także w niektóre niedziele w ciągu roku. Na wybrzeżu w sezonie lokale są zazwyczaj otwarte nawet po godzinie 22.

Życie nocne

W Hiszpanii nabiera specjalnego znaczenia, przede wszystkim od czwartku do niedzieli. Puby, bary i dyskoteki są otwarte zazwyczaj do godziny 3 lub 4 w nocy, a w dużych miastach jest wiele miejsc otwartych do samego rana.

Klimat / pogoda

Fuerteventura ma nietypowy klimat, na który oddziałują w dużej mierze prądy morskie oraz wiatry znad Sahary – wyspa położona jest tylko ok. 100 km od wybrzeży Afryki. Panuje tu tu klimat suchy, którego skutki łagodzi chłodny Prąd Kanaryjski. Średnia temperatura w okresie zimowym to 22 stopnie, przy czym temperatura powietrza nie spada poniżej 15 stopni.  W okresie letnim najwyższe temperatury sięgają 35 kreski na termometrze, a najniższe nie spadają poniżej 20 stopni. Sąsiedztwo Sahary można odczuć przebywając na Fuerteventurze, za sprawą wiatrów przenoszących piasek znad pustyni. Wiatry te osadzają piasek na wyspie, często tworząc nowe plaże! Kalima to nazwa wiatrów transportujących pyły z okolic Maroka, które silnie wpływają na pogodę wyspy,a które czasami mogą tworzyć na wyspie nietypową pogodę z piaskową mgłą.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie

c/ Guisando 23 bis

28035 Madrid
Tel.: +34 913 736 605, 913 736 606

E-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.madryt.msz.gov.pl

 

Źródła:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Hiszpanii,ESP.html

opracowanie własne