Informacje o kraju

 

Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España)

Hiszpania, czy właściwie Królestwo Hiszpanii liczy ok. 46 mln obywateli i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Dzieli go z przycupniętą na południowym-zachodzie Portugalią i z malutkim skrawkiem lądu na południu, należącym do Wielkiej Brytanii – Gibraltarem. Do Hiszpanii należą także małe skrawki lądu w Afryce (Ceuta i Melilla), po drugiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej (na wybrzeżu Maroka) oraz wyspy – Baleary na Morzu Śródziemnym i Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku.

Obecnie głową państwa (monarchii konstytucyjnej) jest król – Jan Karol I (hiszp. Juan Carlos I).

Administracyjnie kraj podzielony jest na 17 wspólnot autonomicznych i 2 miasta autonomiczne. Jak nazwa sugeruje, cieszą się one sporą autonomią.

Hiszpania jest bardzo zróżnicowana geograficznie. Są tam i wysokie góry z ośrodkami narciarskimi zimą, i bardzo długie wybrzeże morskie z mnogością plaż. Na południu, w Andaluzji jest szczególnie gorąco, bo blisko do Afryki. Hiszpanie stanowią ciekawą mieszankę kulturową. Dawna kultura iberyjsko-celtycka wzbogacona przez najazdy Rzymian, Maurów, potem wpływ chrześcijaństwa, z dodatkiem elementów kultury cygańskiej – to niezły koktajl.

Jeszcze oczywiście dobre wina i kuchnia hiszpańska. Znajdziecie tam Państwo wiele prostych i bardzo smakowitych potraw przygotowywanych ze świeżych, dobrych składników.

Fuerteventura

Ta druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, położona jest zaledwie 100 km od północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Nazywana jest “plażą Wysp Kanaryjskich”, ponieważ znajduje się tutaj ich ponad 150. Wiele z nich to nie tylko istny raj dla wielbicieli plażowania oraz słońca, ale także mekka dla żeglarzy i surferów (najsilniejsze na całym archipelagu wiatry oraz 2-metrowe fale). Co roku – na Playa de Sotavento – odbywają się zawody Pucharu Świata w windsurfingu. Temperatura nie spada tutaj nigdy poniżej 20 stopni, a latem przekracza 30 stopni Celsjusza. Słońce świeci przez 330 dni w roku – latem nawet 12 godzin dziennie.

Informacje podstawowe

  • Stolica: Madryt (Madrid)
  • Język urzędowy: hiszpański (kastylijski)
  • Powierzchnia: 504.645 km² (wraz z Balearami i Wyspami Kanaryjskimi oraz Ceutą i Melillą)
  • Liczba ludności: 47,7 mln
  • Waluta: euro, symbol: €
  • Kierunkowy numer telefoniczny: +34
  • Lokalny numer alarmowy: 112
  • Napięcie w sieci elektrycznej: 230V/50Hz
  • Gniazdka elektryczne: takie jak spotykane w Polsce