

Strefa czasowa
UTC -6h, 7 (w Meksyku) i 6 (w Cancun) godzin wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Meksyk jest 05:00, a w mieście Cancun 06:00.
Wiza
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni. Wymagany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. Należy pamiętać, że tzw. Formularz Migracyjny (FMT), który w przypadku podróży samolotem rozdawany jest już na pokładzie, po wypełnieniu musi być opieczętowany przez urzędnika migracyjnego podczas przekraczania granicy (w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko, a nie docelowe). Oryginał wypełnionego formularza odbiera funkcjonariusz służb migracyjnych, natomiast ostemplowaną kopię FMT należy zachować i okazać w momencie wyjazdu z Meksyku. Brak kopii formularza (a w przypadku jego utraty – niedopełnienie obowiązku zgłoszenia tego faktu na policji) może oznaczać przy wyjeździe nałożenie grzywny w wysokości do 100 USD. Funkcjonariusze służb granicznych mają obowiązek odnotowywania wjazdu i wyjazdu przez odciśnięcie stempla w paszporcie cudzoziemca.
Bezpieczeństwo
Przestępczość pospolita jest wysoka szczególnie w stanach Chihuahua, Sinaloa, Guerrero, Nuevo Leon, Baja California, Sonora, gdzie można stać się ofiarą napadu, kradzieży czy rozboju. W mieście Meksyk lepiej wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. Paszporty i bilety lotnicze lepiej pozostawić w hotelowych sejfach. W mieście Meksyk częste są kradzieże kieszonkowe w metrze oraz w tzw. metrobusie. Zaleca się sporządzenie fotokopii paszportu oraz trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelowym sejfie. Turyści zagraniczni bywają także ofiarami pożyczających od nich pieniądze lub proszących o skorzystanie z kart płatniczych i kredytowych.
Zdrowie
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Prosimy przestrzegać podstawowych zasad higieny, woda z wodociągów miejskich w większości nie jest zdatna do picia bez przegotowania, zalecane jest używanie wody butelkowanej. Istnieje powszechny dostęp do opieki medycznej. Usługi medyczne są na wysokim poziomie.
Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły punkt ubezpieczenie.
Cło
Obowiązujące przepisy zezwalają na wwóz bez składania deklaracji celnej kwoty 10 tys. USD w gotówce lub jej równowartości w innych walutach. Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi. Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej.
Cudzoziemiec przyjeżdżający do Meksyku może bez składania deklaracji celnej i ponoszenia opłat celnych wwieźć rzeczy przeznaczone do użytku osobistego, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa na własny użytek (w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, do 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz tego cudzoziemcy są zwolnieni od opłat przy wwozie do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.
Język
Meksykańska konstytucja nie definiuje języka urzędowego i zamiast niego wymienia 63 języki narodowe. Oprócz nich występują liczne dialekty autochtoniczne. Oficjalnie uznaje się w sumie 364 języki i dialekty. Według danych Meksykańskiego Narodowego Instytutu Statystyki i Geografii rdzennymi językami posługuje się niespełna 7 mln Meksykanów. Do języków najliczniej używanych należą: nahuatl, maja, mixtec (wym. misztek, którym mówi ok. pół mln ludzi), zapotec (w stanie Oaxaca), tzotzil (z rodziny języków majańskich). W sferze publicznej zdecydowanie jednak dominuje hiszpański, który stanowi największe zagrożenie dla pozostałych języków.
Religia
Meksyk jest krajem bardzo chrześcijańskim. Zawdzięcza to hiszpańskim kolonizatorom, którzy po odkryciu tych terenów i ekspansji na nie, aktywnie szerzyli religię chrześcijańską poprzez wiele akcji misyjnych. Była to bardzo agresywna akcja misyjna, szerząca ewangelię ale jednocześnie bezwzględnie zakazująca tubylcom wyznawania innych religii niż katolicyzm. Współcześnie Meksykanie są krajem spójnym religijnie, znaczna większość, bo około 85 procent społeczeństwa, jest wyznawcami kościoła katolickiego. Jednak nie da się ukryć, że przybiera to różne formy, szczególnie na wsiach, gdzie tamtejsi ludzie znacznie zmieniają zachodnie rytuały związane z tą religia, jednak są tolerowane i niejako weszły w skład rytuałów katolickich na tamtejszym terenie.
Klimat / pogoda
Ze względu na swoją ogromną powiechnię i różnorodne ukształtowanie terenu, Meksyk jest krajem, przez który przechodzi kilka stref klimatycznych. Środek kraju, w tym stolica Mexico City, jest położony wysoko nad poziomem morza (ponad 1500 m. n.p.m.) i temperatury wahają się tam od średnio 12 stopni w ciągu dnia i 1 stopnia w nocy w zimie do maksymalnie 30 stopni w ciągu dnia i około 15 stopni w nocy latem. Planując wypoczynek w takim państwie jak Meksyk, pogoda jest jednym z czynników decydujących o terminie wyjazdu. Półwysep Jukatan jest najpopularniejszą wakacyjną destynacją w kraju. Jukatan ma nieco inny niż cały Meksyk klimat i warunki naturalne. Półwysep charakteryzuje się pogodą podobną do tej na Karaibach, a więc wysokimi całorocznymi temperaturami, małą liczbą deszczowych dni zimą i większymi opadami i możliwymi huraganami w miesiącach od czerwca do września/października.
W zasadzie najlepszym okresem na wyjazd do tego kraju będzie czas od listopada do maja, kiedy godzin słonecznych w ciągu dnia jest około 7, termometry pokazują ponad 30 stopni, ale unikniemy możliwych gwałtownych opadów, a powietrze nie jest tak wilgotne ani duszne, jak latem.
Ubrania
Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież do miasta Mexico. Świetnie sprawdzi się wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). Niektóre restauracje hotelowe wymagają bardziej eleganckiego stroju. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.
Przydatne informacje
- W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.
- W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, Mastercard oraz w ograniczonym zakresie American Express, chociaż przy wjeździe na terytorium Meksyku nie są one potwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca środków finansowych.
- Należy pamiętać o napiwkach (10 -15%) w restauracjach, barach i kawiarniach, nie są one automatycznie wliczane w rachunek.
- Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani na ich pytania odpowiadać negatywnie. Meksykanie chętnie i przyjaźnie dają wskazówki zagubionym kierowcom czy turystom, co nie oznacza iż naprawdę wiedzą jak dojechać czy dojść do wskazanego miejsca.
- Ostatnią sprawą pozostają ładowarki, w Meksyku napięcie w gniazdku wynosi 110V. Większość nowych urządzeń elektronicznych funkcjonuje w zakresie od 50/110 do 230 V i bez problemu można z nich korzystać; należy, jednak zaopatrzyć się w przejściówkę na dwa płaskie bolce. I dużo bardziej opłaca się kupić ją przez internet lub w sklepie niż przepłacać i to sporo na lotnisku.
Przedstawicielstwo dyplomatyczne
Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40,
Colonia San Ángel
01000 Ciudad de México
Telefon: (+05255) 5481-2050
Alarmowy telefon z Meksyku 04455 43771970, z zagranicy (+521) 55 43771970
Źródła:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/Meksykanskie,Stany,Zjednoczone,MEX.html
opracowanie własne