

Strefa czasowa
UTC + 1h, godzinę wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Agadir jest 11:00.
Wiza
Obywatele polscy udający się turystycznie do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i wjazdu na terytorium Maroka jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od planowanej daty wjazdu. W razie utraty paszportu, na podstawie którego wjechano do Maroka, należy niezwłocznie powiadomić najbliższy posterunek policji oraz wymagać sporządzenia protokołu zgłoszenia utraty. Dokument ten będzie wymagany przez służbę graniczną przy wyjeździe z Maroka, a w przypadku jego braku strona marokańska może zakazać cudzoziemcowi wyjazdu z kraju do czasu wyjaśnienia sprawy.
Bezpieczeństwo
W głównych miastach i kurortach turystycznych, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na pospolite kradzieże. Niewskazane są nocne spacery po medinach – starych dzielnicach miast. Cudzoziemcy, którzy wybierają się na ustronne plaże lub do punktów krajobrazowych, mogą być narażeni na zaczepki i prośby o pieniądze. Zaleca się szczególną ostrożność w autobusach i taksówkach. Maroko leży w strefie aktywnej sejsmicznie.
Zdrowie
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – szczegóły Ubezpieczenie.
W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zalecane jest spożywanie wyłącznie wody przegotowaną (wodę należy długo gotować) bądź mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem.
Cło
Przy wjeździe do Maroka osoby zamieszkałe za granicą (non-résidents) mają obowiązek pisemnego zadeklarowania przywozu dewiz w formie banknotów i/lub zbywalnych papierów na okaziciela, jeśli:
– ich równowartość jest równa lub przewyższa kwotę 100 tys. MAD (tj. ok. 10 lub więcej tys. EUR),
– zamierzają ponownie wywieźć przywiezione do Maroka dewizy,
– rozważają wpłacenie dewiz na swój rachunek bankowy otwarty w dewizach lub dirhamach wymienialnych w Maroku.
Do Maroka można wwieźć bez dodatkowych formalności ubrania, biżuterię i przedmioty osobistego użytku. Bez cła przewieźć można 250 gramów tytoniu, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar, litr alkoholu.
Waluta
Walutą narodową w Maroku jest niewymienialny dirham. Jego przywóz i wywóz z kraju jest zakazany. Nie stosuje się natomiast ograniczeń w stosunku do innych walut, których wymiany dokonać można w bankach, kantorach i hotelach. Powszechnie stosowane są tu także dolar i euro (bardziej opłacalne 1 EUR = ok. 10,5 MAD).
Na większości marokańskich lotnisk i w dużych miastach oraz kurortach turystycznych ogólnie dostępne są bankomaty oraz kantory.
Obyczaje
W Maroku obowiązują nieco odmienne zwyczajowe normy zachowania i ubierania się. Poza hotelami wyższej kategorii za szokujące mogą uchodzić zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, obcisłe ubrania). Takich strojów (dotyczy to również zbyt krótkich spodni u mężczyzn) należy się wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych. Fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i może się spotkać z gwałtownym sprzeciwem. Nie jest też dopuszczalne fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu. Kto te zakazy zlekceważy, może być narażony na nieprzyjemności.
Ponieważ islam zabrania picia alkoholu, zdecydowana większość tańszych restauracji i jadłodajni oraz sklepów spożywczych nie sprzedaje go. Jest on jednak dostępny w prawie wszystkich supermarketach, a także w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz barach zwanych chana.
Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu mogą zostać zatrzymane. W okresie ramadanu (miesiąc postu) należy unikać spożywania posiłków w miejscach publicznych.
Marokańskie władze tolerancyjnie traktują inne religie. W każdym większym mieście istnieją kościoły katolickie, w których odprawiane są msze. Istnieją również cerkwie i synagogi.
Przepisy prawne
Przemyt i używanie narkotyków oraz handel nimi są surowo karane. Turyści nagabywani przez handlarzy nie powinni podejmować rozmowy. Od przygodnych znajomych bezwzględnie nie należy przyjmować żadnych przesyłek ani listów do Europy, ponieważ mogą one zawierać narkotyki.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.
Przywóz bezzałogowych obiektów latających napędzanych silnikiem i zdalnie sterowanych (drony, zredukowane modele samolotów) lub profesjonalnego sprzętu do rejestracji obrazu wiąże się z ryzykiem ich konfiskaty w przypadku braku stosownych zezwoleń. Informacje nt. importu dronów są dostępne na stronie Ambasady RP w Rabacie. Natomiast w sprawie przywozu sprzętu filmowego i uzyskania zezwoleń na filmowanie trzeba zwrócić się do Ministerstwa Komunikacji (bezpośrednio lub drogą dyplomatyczną), przedstawiając listę członków ekipy, wykaz sprzętu, cel oraz miejsce filmowania lub fotografowania, plan pracy wraz z opisem tematu oraz czasem jego trwania. Marokańskie Centrum Kinematografii z ramienia Ministerstwa Komunikacji wydaje stosowne zezwolenie, które następnie jest przesyłane na lotnisko, celem poinformowania służb granicznych.
Przydatne informacje
Dewizy można wymieniać po jednolitym kursie w bankach, kantorach i większych hotelach. Banknoty muszą być w bardzo dobrym stanie, z nowych emisji (nie pomięte, bez stempli i odręcznych napisów), w przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia. Marokańskie punkty wymiany walut nie przyjmują również amerykańskich dolarów starej emisji, które niekiedy można jeszcze spotkać w obiegu w Polsce. Odradza się dokonywanie wymiany u pokątnych handlarzy walutą, których spotkać można przed prawie każdym punktem wymiany.
Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a także w ośrodkach turystycznych.
Można skorzystać z usług Western Union (dobrze rozwinięta sieć punktów na terenie całego kraju). Czas oczekiwania na wypłatę od chwili wysłania pieniędzy z Polski wynosi ok. 3 godzin.
Specyfiką Maroka jest negocjowanie cen w tych sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych (także w niektórych restauracjach konieczne jest upewnienie się co do ceny poszczególnych dań, jeżeli nie ma menu w widocznym miejscu). W restauracji lub kawiarni dobrze jest zostawić napiwek w wysokości 5-10% rachunku lub wedle uznania.
Istnieje możliwość odzyskania VAT od niektórych towarów zakupionych w Maroku przez osoby zamieszkałe na stałe za granicą – jeżeli towary te zakupione zostały na użytek własny i będą użytkowane za granicą. Minimalna kwota zakupu wynosi 2.000 MAD, należy uzyskać od sprzedawcy specjalny, ostemplowany rachunek (bordreau de vente) w 4 egzemplarzach, który przedstawia się celnikowi podczas przekraczania granicy Maroka. Towar powinien być wywieziony przez właściciela w terminie 3 miesięcy od daty zakupu. Więcej informacji na stronach www.douane.gov.ma i www.tax.gov.ma.
Ubrania
Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie ciepło, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.
Przedstawicielstwo dyplomatyczne
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie
23, av. Oqbah
B.P. 425
10 090 Rabat
MAROC
tel.: +212 537 77 11 73
tel. alarmowy: +212 672 41 99 33 (telefon czynny całą dobę)
Źródła:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/maroko
opracowanie własne