Przydatne informacje

Strefa czasowa

UTC -5h, 6 godzin wcześniej jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Hawana jest 06:00.

Wiza

Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), wydawanej wyłącznie w celach turystycznych – wizę taką zapewnia organizator. Przy przekraczaniu granicy zalecany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę. Turysta zobowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy. Przed odprawą paszportową turysta mający wizę może być obowiązany do wypełnienia formularza Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. W takim wypadku podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów administracyjnych. Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. 

Bezpieczeństwo

W ostatnich latach na Kubie nasila się przestępczość pospolita, głównie ze względu na zubożenie społeczeństwa. Coraz częściej zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych. Wzrasta też liczba włamań do samochodów, kradzieży torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego i telefonów komórkowych. Nie należy pokładać zbyt dużych nadziei w miejscowej policji.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd. Zalecane są m.in. szczepienia przeciwko WZW A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu. Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami, jak: ameboza, wirusowe zapalenie spojówek oraz rzadziej gorączką Chikungunya (wirus przenoszony przez komary).

Cło

Wwóz

Na podstawie odpowiednich rozporządzeń Głównego Urzędu Celnego (Aduana General de la República) rząd kubański z dniem 1 września 2014 r. wprowadził w życie nowe przepisy celne dotyczące przede wszystkim ograniczeń w zakresie wwozu na terytorium Kuby artykułów użytku osobistego, sprzętu AGD, sprzętu i wyposażenia informatycznego. Dodatkowo specjalne zezwolenie Ministerstwa Telekomunikacji wymagane jest w przypadku wwozu takich urządzeń jak: faksy bezprzewodowe, centralki telefoniczne, mikrofony bezprzewodowe i osprzęt do nich, routery i switche, walkie-talkie (maksymalnie po 1 szt. w skali roku). Na Kubę zakazane jest wwożenie dronów, w przypadku próby naruszenia tego zakazu dron zostanie odebrany właścicielowi przez służbę celną i przekazany do depozytu (do zwrotu przy wyjeździe, koszt magazynowania w depozycie to 10 USD dziennie). W przypadku wwozu profesjonalnego sprzętu fotograficznego i filmowego wymagane jest specjalne zezwolenie, a w przypadku jego braku sprzęt jest również magazynowany w depozycie. Przepisy fitosanitarne zakazują wwozu owoców, warzyw, sadzonek, nasion i pasz i karm dla zwierząt. Zakaz dotyczy również serów, wędlin, mięs i ich przetworów. Wskazane jest zadeklarowanie wwożonej gotówki w kwocie przekraczającej 5.000 USD. Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Zezwala się na wwóz 2 butelek alkoholu i 200 szt. papierosów oraz lekarstw na użytek własny (poza lekami psychotropowymi, insuliną).

Wywóz

Bez rachunku ze sklepu potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 szt. cygar. Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Nie zezwala się na wywóz muszli. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 3 litrów. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut w kwotach przekraczających 100 CUP i 200 CUC.

Telefony

Numer kierunkowy: +53

Roaming: Korzystanie z połączeń międzynarodowych jest stosunkowo drogie – warto korzystać z sieci WiFi i komunikatorów. W przypadku połączeń ceny kształtuja się następująco w zależności od operatora:

– połączenie wybrane ok. 8 zł/minuta

– wysłanie smsa ok. 2 zł/wiadomość

– transfer danych ok. 5 zł/100kB

Waluta

Pierwsza ważna rzecz, jeśli chodzi o zakupy, to: na Kubie są dwie waluty CUP – peso kubańskie (peso cubano) oraz CUC – peso wymienialne (peso convertible). Pierwsza (CUP), słabsza, lokalna, za którą kupicie podstawowe produkty, zapłacicie za niektóre usługi. Oraz druga (CUC), lepsza, do płacenia za dobra “luksusowe”. Turyści z reguły płacą w CUC (za nocleg, jedzenie, atrakcje turystyczne etc), ale są również miejsca, gdzie można płacić w CUP (np. stacje benzynowe, okienka, owoce, warzywa), choć nie zawsze i nie we wszystkich miejscach się to uda.

CUC wart jest około 1 USD, czyli dolara amerykańskiego.

CUP to wartość około 1/25 CUC.

Ponieważ waluty są podobne, a często nawet przy obu pojawia się symbol $, to ważne jest aby nauczyć się je odróżniać. Najłatwiej wymienialne na CUC waluty to: euro, dolar kanadyjski, funt szterling, frank szwajcarski. Dolar amerykański w obrocie gotówkowym obciążony jest dodatkową opłatą w wysokości 13%.

Przepisy prawne

Miejscowe władze surowo zwalczają przestępczość narkotykową. Wysokie kary więzienia grożą również za organizowanie lub sprzyjanie nielegalnej emigracji obywateli kubańskich. Za kontakty z dysydentami może grozić zatrzymanie. Za każdy dzień pobytu w areszcie imigracyjnym pobierana jest opłata w wysokości ok. 40 CUC. Nie ma przepisów, które umożliwiałyby cudzoziemcom odzyskanie przy wyjeździe podatku VAT za zakupione na Kubie towary.

Przydatne informacje

Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. 

Na Kubie dostęp do internetu jest bardzo ograniczony. Istnieją punkty WiFi (m.in. w hotelach i centrach większych miast), do których można podłączyć się po zakupie karty-zdrapki (cena: 1,50 CUC za godzinę, do nabycia w punktach ETECSA i hotelach). Transfer danych w roamingu jest bardzo kosztowny (ok. 50 PLN za 1 MB).

Język

Na Kubie obowiązuje język hiszpański. W miejscach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie

Adres: Calle G No. 452, esquina 19, Vedado, Ciudad de La Habana

Telefon alarmowy: +5378332439+5378332440

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kuba

opracowanie własne