Przydatne informacje

Wjazd na terytorium Czarnogóry jest możliwy bez żadnych ograniczeń (nie ma potrzeby okazywania certyfikatów szczepień, certyfikatów ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19). Jedynym nadal obowiązującym ograniczeniem jest używanie maseczek ochronnych we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Zasady ogólne:

Obowiązkowe, prawidłowe (tj. zasłaniające usta i nos) noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, o ile wymagane;

Zasady szczegółowe:

Od 08.04.br. noszenie maseczek pozostaje obowiązkowe tylko w placówkach służby zdrowia, miejscach zbiorowego zakwaterowania, w transporcie publicznym.

We wszystkich innych placówkach, miejscach zamkniętych, noszenie maseczek pozostaje rekomendowane, szczególnie w stosunku do osób starszych i schorowanych.

Od dnia 25.03.br., przy przestrzeganiu podstawowych środków epidemiologicznych i poszanowaniu dozwolonej liczby odwiedzających (zniesiono zasadę kontroli ilości osób w obiektach i miejscach publicznych od dnia 20.05.br) , okazywanie certyfikacji COVID nie jest już wymagane w przypadku:

 • pobytu w instytucjach kultury (teatry, kina, muzea, galerie, itp.)
 • pobytu w obiektach gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, restauracje hotelowe, itp.);
 • przebywania w obiektach organizujących gry losowe (kasyna, kluby z automatami, itp.);
 • przebywania w obiektach sportowych, zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach;
 • pobytu w klubach fitness i siłowniach;
 • pobytu w klubach dla dzieci i na placach zabaw;
 • udziału w zgromadzeniach, w pomieszczeniach zamkniętych, w miejscach publicznych (imprezy publiczne, spotkania o charakterze politycznym, spotkania i uroczystości prywatne, przyjęcia, wesela, i inne imprezy);
 •  przywraca się pracę nocnych klubów i dyskotek;
 • przywraca się możliwość organizowania wycieczek szkolnych i wyjazdów dla dzieci i młodzieży, zarówno na obszarze państwa, jak i poza jego granicami;
 • w szkołach czarnogórskich znosi się obowiązek noszenia maseczek przez dzieci i młodzież;
 • zniesione zostają limity osób obecnych w zgromadzeniach publicznych i w przestrzeni otwartej.

Pozostałe środki pozostają w mocy, tj.:

 • zachowany zostaje zakaz odwiedzin u pacjentów przebywających w szpitalach. Wyjątkiem są wizyty u pacjentów z COVID (raz w tygodniu) o ile osoba odwiedzająca posiada ujemny wynik testu PCR, który nie jest starszy niż 72 h;
 • wizyty w zakładach karnych, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka mogą odbywać się, o ile osoba odwiedzająca posiada test PCR nie starszy niż 72 h lub bez jego przedstawienia, jeśli utrzymany zostanie dystans społeczny i nie będzie dochodziło do kontaktu fizycznego;
 • przewóz publicznymi środkami transportu (autobusy, pociągi, statki, itp.) dozwolony jest z zachowaniem podstawowych zasad prewencji przeciwko Covid (noszenie maseczek, dezynfekcji rąk, przy wejściu i opuszczaniu środka transportu, wyłącznie, gdy zajmują przypisane im, siedzące miejsce).

Strefa czasowa

UTC + 2h, taka sama godzina jak w Polsce.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK
 • Dowód osobisty TAK

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Do 30 dni można przebywać w Czarnogórze na podstawie dowodu osobistego* lub paszportu**. */**  Data ważności dowoduosobistego/paszportu – dowód osobisty lub paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu do Czarnogóry. Należy bezwzględnie przestrzegać  tej zasady w celu uniknięcia problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Czarnogóry. Zasady przekraczania granicy i legalnego pobytu leżą w  gestii straży granicznej. W  takiej sytuacji konsul nie podejmuje interwencji. 

Czy trzeba wyrobić wizę?

Pobyt powyżej 90 dni wymaga uzyskania wizy. Obywatelom RP wydaje je Ambasada Czarnogóry w Warszawie.

Bezpieczeństwo

W Czarnogórze władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że zamach terrorystyczny jest zdaniem miejscowych władz bardzo mało prawdopodobny. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, zwłaszcza w głębi kraju. Również w nadmorskich miejscowościach turystycznych możemy czuć się bezpiecznie, jeśli zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Najczęściej zdarzają się one w miejscach słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych. Należy zachować ostrożność w miejscach zatłoczonych, na bazarach, w miejscowych sklepikach, aby uniknąć utraty środków finansowych lub dokumentów. W Czarnogórze mogą występować trzęsienia ziemi. Pamiętaj, aby w czasie silnego wstrząsu schować się pod blatem solidnego stołu lub stanąć we framudze drzwi umieszczonych w ścianie nośnej budynku, w miarę możliwości z daleka od ciężkich przedmiotów, które mogą spaść. Staraj się przede wszystkim chronić głowę. Zaczekaj do końca pierwszego uderzenia i dopiero wtedy opuść budynek. Nie korzystaj z wind. Po wyjściu na zewnątrz staraj się pozostawać z dala od ścian budynków. Powiadom innych wiadomością tekstową, że jesteś bezpieczny (nie dzwoń). W lasach należy uważać na kleszcze, w morzu na jeżowce i meduzy. Te ostatnie parzą bardzo boleśnie i mogą spowodować problemy z oddychaniem, wymioty lub utratę świadomości. Zalecamy wchodzenie do wody w specjalnych butach gumowych.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

 • GOTÓWKA podróżny może, bez zgłaszania się do organu celnego, fizycznie wwieźć do Czarnogóry lub wywieźć z Czarnogóry gotówkę w euro i/lub innej niż euro walucie o łącznej kwocie równowartości do 10 000 euro.
 • LEKI podróżny wjeżdżający do Czarnogóry może mieć przy sobie rozsądną ilość lekarstw, jakie są mu niezbędne dla użytku osobistego lub dla zwierzęcia, które przywozi, przez okres maksymalnie 6 miesięcy. Leki psychotropowe wydawane na receptę lub leki zawierające w swoim składzie narkotyk mogą być wwożone w ilości niezbędnej do użytku osobistego do stosowania przez maksymalnie 30 dni, o ile osoba, która je przyjmuje posiada diagnozę od lekarza specjalisty. Powinna ona być wydana nie wcześniej niż w okresie 90 dni od chwili przekraczania granicy. Posiadanie leku, który w swoim składzie zawiera narkotyk, bez odpowiedniej dokumentacji medycznej, bądź niezgłoszenie wwożenia takiego leku na terytorium Czarnogóry będzie traktowane, jako wykroczenie.
 • ARTYKUŁY SPOŻYWCZE podróżny może wwieźć do Czarnogóry żywność na własne potrzeby w ilości nieprzekraczającej:

– 1 kg suszonych owoców, warzyw, suszonych grzybów, kawy, kakao, przypraw, herbaty;

– 1 l napojów alkoholowych w oryginalnych opakowaniach;

– 2 l pozostałych napojów w oryginalnym opakowaniu;

– 5 l wody butelkowanej w oryginalnym opakowaniu;

– 1 kg żywności mieszanej i innej w oryginalnym opakowaniu, która nie wymaga specjalnego reżimu przechowywania.

– podróżny może również przywieźć ze sobą produkty żywnościowe dla dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze, stosowane ze względów medycznych, pod warunkiem, że produkty te nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, znajdują się w zadeklarowanych, nieuszkodzonych opakowaniach, z wyjątkiem sytuacji, w których są aktualnie używane.

Telefony

 • Roaming: Czarnogóra nie ma specjalnych, zniżkowych stawek telefonicznych. Biorąc polską komórkę do Czarnogóry czekają nas orientacyjne stawki (połączenie do Polski: 5 zł brutto za minutę, sms do Polski: 1,5 zł za sms, odebranie połączenia w Czarnogórze: 2 zł za minutę. W celu uzyskania informacji o stawkach za połączenia, smsy czy korzystanie z internetu prosimy o kontakt ze swoim operatorem przed wyjazdem.

Waluta

Euro (EUR), 1 EUR = ok. 4,80 zł. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Czarnogórze obowiązuje język czarnogórski. W miejscach turystycznych bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Mimo że prawosławie jest dominującą formą religii, istnieje także sporo wyznawców islamu i katolicyzmu. Dominujące kościoły to Czarnogórski Kościół Prawosławny i Serbski Kościół Prawosławny. Zgodnie z Konstytucją Czarnogóry, religia jest oddzielona od państwa i państwo gwarantuje wolność wyznania.

Klimat / pogoda

W centrum kraju występuje klimat kontynentalny, lata są znacznie cieplejsze niż na wybrzeżu, zimy zaś mroźne i surowe. Na północy zaś mamy klimat górski, temperatura jest tu dużo niższa niż w pozostałych częściach Czarnogóry, zimą jest mroźno i występują opady śniegu. Czarnogórska pogoda we wrześniu rozpoczyna okres niskiego sezonu. Powoli zmniejsza się ilość turystów i miejsc otwartych w kurortach turystycznych. Mimo wszystko dla wielu podróżnych to właśnie jest najlepszy czas na odwiedziny. Wrzesień nad wybrzeżem ma swój urok. Morze jest nagrzane po całych wakacjach, a plaże powoli staja się mniej oblegane. Spotkamy mniej turystów podróżujących z dziećmi i studentów ze względu na rozpoczynający się rok szkolny. Będzie ciepło, spokojnie nad wybrzeżem i również w klubach, które powoli są zamykane.

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy

ul. Kozaračka 79, 81000 Podgorica, Czarnogóra

telefon: +382 20 608 320 lub +382 67 326 056

e-mail: podgorica.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Źródło

https://www.gov.pl/web/czarnogora/informacje-dla-podrozujacych

opracowanie własne