Przydatne informacje

Strefa czasowa

UTC + 3h, godzinę później jak w Polsce np. jeśli w Warszawie jest godzina 12:00, w mieście Sofia jest 13:00.

Wiza

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.

Bezpieczeństwo

W Republice Bułgarii nie ogłoszono stopnia zagrożenia terrorystycznego. Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością, zdarzają się jednak kradzieże pieniędzy i dokumentów zwłaszcza w większych miastach i kurortach nadmorskich.

Zdrowie

Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Na czas pobytu jesteście Państwo objęci polisą ubezpieczeniową – szczegóły zakładka ubezpieczenie.

Cło

Bez cła można wwieźć 800 sztuk papierosów, 400 sztuk cygaretek (cygara ważące nie więcej niż 3 g każde), 200 sztuk cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina alkoholizowanego, 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa.

Telefony

  • Numer kierunkowy: +359
  • Roaming: Przypominamy, że od dnia 15 czerwca 2017 zniesiony jest roaming w Unii Europejskiej na zasadach wskazanych przez poszczególnego operatora. W celu uzyskania informacji o stawkach za połączenia, smsy czy korzystanie z internetu prosimy o kontakt ze swoim operatorem przed wyjazdem.

Waluta

Lew (BGN), 1 PLN = ok. 0,45 BGN. W powszechnym użyciu są karty płatnicze.

Język

W Bułgarii obowiązuje język bułgarski. W miejscach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim.

Religia

Bułgaria jest tradycyjnie chrześcijańskim państwem od przyjęcia chrześcijaństwa jako religii państwowej w 865 roku. Dominującym wyznaniem jest Bułgarski Kościół Prawosławny. Chrześcijaństwo stanowi ponad 60% ludności Bułgarii.

Obyczaje

Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne. Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).

Ubrania

Oprócz odzieży letniej i kostiumu kąpielowego należy zaopatrzyć się także w cieplejszą odzież (na wieczory) i wygodne, sportowe obuwie (na wycieczki). W restauracji hotelowej podczas kolacji wymagane są długie spodnie dla panów. W ciągu dnia będzie bardzo gorąco, dlatego należy mieć przede wszystkim stroje lekkie (na upalne lato). Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, kremach z wysokim filtrem ochronnym i kapeluszu lub czapeczce do ochrony przed słońcem. Prosimy pamiętać, że w upale w ciągu całego dnia należy pić dużą ilość wody.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Sofii
Adres: ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia, BG
Telefon: +359 2 902 34 00

Źródła:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria

opracowanie własne