Informacje o kraju

Najlepiej wziąć ze sobą USD (dolary amerykańskie) lub € (euro).

Chińska Republika Ludowa z 9,5 mln km2 jest trzecim pod względem wielkości powierzchni państwem świata. Stolicą jest Pekin (Beijing), a kraj podzielony jest na 21 prowincji i 5 regionów autonomicznych (Mongolia Wewnętrzna, Ningxia, Xinjiang, Tybet oraz Guangxi). Istnieją 4 specjalne okręgi miejskie, które bezpośrednio podlegają administracji centralnej stolicy. W ostatnich latach do Chin wrócił Hongkong oraz Makau.

Dwie trzecie powierzchni kraju zajmują góry, pustynie, zbiorniki wodne i rzeki oraz tereny, na których z różnych powodów nie można prowadzić produkcji rolniczej. Zachodnią część kraju ograniczają wyżyny: Wyżyna Tybetańska oraz Qinghai. Na południowym zachodzie rozciągają się Himalaje, których najwyższy szczyt Mt.Everest (8848 m n.p.m.) wznosi się na granicy chińsko-nepalskiej. Od północy terytorium Chin ogranicza pustynia. Na terenie regionu autonomicznego Xinjiang znajduje się największe bezodpływowe słone jezioro Lop Nur oraz największa chińska pustynia Takla Makan.

Ze względu na ukształtowanie powierzchni kraju do dnia dzisiejszego głównym szlakiem komunikacyjnym pozostają szlaki wodne. Najdłuższa rzeka Chin – Jangcy – płynie z zachodu na wschód, ma 6300 km długości. Jest trzecią co do wielkości rzeką świata (po Nilu i Amazonce).

Chiny zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby ludności. Według oficjalnych danych liczba mieszkańców wynosi ponad 1,3 mld., z czego tylko około 30% stanowią mieszkańcy miast. W celu ograniczenia wzrostu populacji rząd wprowadził ogólnonarodową kontrolę urodzin, której zasady zezwalają rodzinie na posiadanie tylko jednego dziecka.

Trzy silne nurty myśli ludzkiej – taoizm, konfucjanizm i buddyzm – miały wpływ na kształtowanie religijnej postawy mieszkańców Państwa Środka. Taoizm zapoczątkowany został przez mistrza Laozi, żyjącego w szóstym wieku przez Chrystusem. Według nauk mistrza w swoim życiu ludzie powinni dążyć do życia uporządkowanego, w zgodzie z naturalnym ładem wszechświata. Konfucjonizm był raczej systemem filozoficznym, niż religią, ale na przestrzeni wieków przekształcił się w system filozoficzno-religijny. Jego twórcą był Konfucjusz. Z biegiem czasu filozofia konfucjańska przeniknęła do wszystkich warstw społeczeństwa, stając się nawet obowiązkowym przedmiotem dla kandydatów na urzędników państwowych. Główną zasadą tego systemu filozoficznego był szacunek i obowiązek dzieci wobec rodziców, posłuszeństwo młodszych wobec starszym, kobiet wobec mężczyzn. Cały naród natomiast miał być posłuszny i składać hołd cesarzowi – uosobieniu konfucjańskiej cnoty i mądrości uznawanego za ojca narodu. Religia buddyjska dotarła do Chin z Indii. W pierwszym wieku po Chrystusie do Chin przybyli pierwsi mnisi buddyjscy oraz sprowadzone zostały pisma religijne i posąg Buddy. Stało się tak za przyczyną ówczesnego cesarza Ming z dynastii Han, który żywo zainteresował się nowa religią. Intensywny rozwój buddyzmu nastąpił między III a VI wiekiem. Wtedy też powstało wiele świątyń i klasztorów buddyjskich, które obok funkcji religijnych pełniły wiele innych funkcji. Dawały schronienie uchodźcom, sierotom, pełniły funkcję przytułków i szpitali.

Przez wieki Chiny były zapatrzone w siebie. Nie interesowały się otaczającym światem. Nie były zainteresowane handlem międzynarodowym. Świetnym przykładem jest właśnie Mur, który byłby może niepotrzebny, gdyby Chiny prowadziły normalną wymianę handlową z Mongołami, czy Mandżurami. Cesarze chińscy uważali się za nieomylnych, byli przecież Synami Niebios. Niestety często ich polityka pozostawiała wiele do życzenia. Zostały po nich wielkie budowle. Słowo „wielki” powtarza się wielokrotnie. Przy czym w Europie, aby okazać swą wielkość władcy budowali na „wysokość”. W Chinach stosowano bardziej ludzkie proporcje i budowano niewysoko, za to rozlegle. Czasami baaardzo rozlegle – Państwa nogi się o tym przekonają…

Informacje podstawowe

  • Stolica: Pekin
  • Język urzędowy: standardowy chiński, bazujący na dialekcie mandaryńskim
  • Powierzchnia: 9 562 911 km² (3. na świecie)
  • Liczba ludności: 1,39 mld (1. na świecie)
  • Waluta: yuan ¥ ok. 0,57 zł, dolar hongkoński ok. 0,46 zł
  • Kierunkowy numer telefoniczny: +86
  • Lokalny numer alarmowy: Policja 110, Straż Pożarna 119, Pogotowie 120
  • Napięcie w sieci elektrycznej: 220V/50Hz
  • Gniazdka elektryczne: wtyczka na trzy bolce ustawione względem siebie pod kątem, wtyczka brytyjska (Hong Kong) lub standard europejski takie jak spotykane w Polsce