Informacje o kraju

Republika Włoska, czyli inaczej popularne Włochy to państwo w południowej części Europy, położone na Półwyspie Apenińskim, oblane wodami Morza Śródziemnego, Adriatyku, Morza Jońskiego, Tyrreńskiego i Liguryjskiego. Włochy to kraj w dużej mierze górzysty – od północy otoczony Alpami, a w środkowej i południowej części Apeninami, które stanowią swoisty kręgosłup Półwyspu Apenińskiego, ciągnąc się przez prawie całą jego długość.
Klimat Włoch jest w większości podzwrotnikowy, a porastająca Włochy roślinność śródziemnomorska to wiecznie zielone lasy, duża ilość krzewów i niskiego zadrzewienia. Lato we Włoszech bywa suche i gorące, a zimą panują temperatury umiarkowane, z dużą ilością opadów deszczu. Śnieg w we Włoszech pojawia się bardzo rzadko (nie licząc regionów północnych i górskich). W Rzymie śnieg pada średnio raz na 20 lat i właśnie w 2012 roku, mogliśmy zaobserwować to niespotykane zjawisko.
Półwysep na którym leżą Włochy, przypomina z wyglądu wysokiego, damskiego buta, stąd często nazywany jest „włoskim butem”.
Włochy to również liczne wyspy, których jest ponad 70. Duża część z nich jest pochodzenia wulkanicznego, a niektóre mają wciąż czynne wulkany (np. Etna na Sycylii).

Włochy, jak na kraj europejski są bardzo młodym państwem, powstałym dopiero w roku 1861. Wtedy to, król Wiktor Emmanuel dokonał historycznego zjednoczenia Włoch, które wcześniej były podzielone na liczne miasta-państwa. Rządy parlamentarne trwały do roku 1920, kiedy to władzę przejął faszystowski dyktator, Benito Mussolini. W drugiej wojnie światowej, Włochy stały po stronie Niemiec. Po zakończeniu II woj. światowej, w 1946 roku proklamowano powstanie demokratycznej republiki, wkrótce potem zaczęło się mocne ożywienie gospodarcze Włoch. Owocem tego był udział Włoch w pakcie założycielskim EWG (Europejska Wspólnota Gospodarcza), która potem stała się zalążkiem UE, oraz Paktu Północno-Atlantyckiego (NATO).

Ale zwykle, turystów nie interesuje zbytnio nowożytna historia Włoch. Wiąże się to z tym, że ziemie leżące w granicach dzisiejszego państwa włoskiego, stanowią niezapomniane dziedzictwo a zarazem źródło cywilizacji europejskiej.
To właśnie tutaj, tysiące lat temu plemiona Etrusków rozpoczęły kolonizację ziem. To tutaj narodziła się wielka i wspaniała kultura Imperium Rzymskiego, które w swych najlepszych czasach sięgało od Atlantyku do połowy Azji. Do dziś zachowało się wiele zabytków z tych historycznych czasów, duża część z nich znajduje się w Wiecznym Mieście – Rzymie, oraz jego okolicach.
Wieki średnie, to z kolei początek nowożytnego imperium i początek epoki panowania chrześcijaństwa w Europie. Przez setki lat, Rzym a poźniej Watykan, staje się siedzibą Papieży, którzy prawie zawsze są Włochami (nieliczne wyjątki to Hadrian VI – Holender, Jan Paweł II – Polak i Benedykt XVI – Niemiec).

Informacje podstawowe

• Stolica: Rzym
• Język urzędowy: włoski
• Powierzchnia: 301 230 km² (72. na świecie)
• Liczba ludności: 60,58 mln (23. na świecie)
• Waluta: euro (EUR)
• Kierunkowy numer telefoniczny: +39
• Napięcie w sieci elektrycznej: 230V/50Hz
• Gniazdka elektryczne: takie jak spotykane w Polsce